bal,bilge

2008-2021 (under construction)


experimental drawings
materiality of drawing, an inquiry 
speculations
texts
atlas of drawings
acts, lines, surfaces
lectures & studios
other experiments
manifold.pressIndex


Email
Instagram
Twitter
BedeniDokumakMimariTekstiller 

Yaz Atölyesi arch 190
Bahar Avanoğlu ile birlikte
İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi  
27 Ağustos-7 Eylül 2018


https://bilgebal.wixsite.com/weavethebody/weavingthebody  


Tasarımcılar ve ürettikleri şeyler aracılığıyla üreyen/türeyen/çevrilen tasarım bilgisi, donmuş/kalıp halinde/hareket etmeyen/sınırları içinde var olan bir bilgi değildir; dinamik, her defasında yeniden üretilebilir/artiküle edilebilir/ başka alanlara tercüme edilebilirdir. Çeviri ise bir yerden diğerine herhangi bir akış olduğunda gündeme gelen bir durumdur. Karşılaşmaya ve yoruma açıktır, bir yeniden üretimdir.  Mimari Tekstiller ortamıyla 26 kişi olarak bedeni kullanarak tasarım stüdyosunda öğrendiklerimizi mimarlığın bilgi alanından giysi tasarımı alanına tercüme ediyoruz. Burada acaba bir tür çeviri mimarlığından da söz edebilir miyiz?

Tela
keçe
eva
sıva filesi
cam elyafı panel
tel
serum borusu
kablo
çubuk elemanlar
+++ diğer önerebileceğimiz
aşina olduğumuz daha tekstil + yarı-yapısal
-/+
yapısal malzemeleri daha az aşina olduğumuz 
bir şekilde kullanıp 

örüntü üretmek üzere giyilebilir bir takım mimariler/mimari giysiler inşa ediyoruz.

İğne-iplik/dikiş
geçme
katlama
örme/dokuma
kumaş manipülasyonu
kalıplama
krigami
origami
lazer kesim
+/-

seçip kullanabileceğimiz bazı potansiyel teknikler olarak varlar.

1/1 beden topografyamızı/topografya parçamızı inşa ediyoruz.  Tekstil atmosferimizi tasarlıyoruz. Bedenimizin sınırları/sınırsızlığı ve bağlamını/bağlamsızlığını keşfediyoruz. Beden-mekân okumaları yapıyoruz. Tekstil malzemelerin alternatif/yeni kullanımını araştırıyoruz.  Örüntü patronları biçiyoruz. Mekânın dönüştürücüsü ve taşıyıcısı bedenimiz olarak giyilebilir mimariler üretiyoruz.

Katılımcılar Tasarımcılar  Alp Salim Eren. Aylin Satı. Berk Poyraz. Berna Koyuncu. Buket Açıkgöz. Defne Çetinkaya. Deniz Yalçın. Deren Eren. Ece Çağlar. Ekin Dörtkol. Elif Yaman. Esma İpek Işık. Esra Nur Tulum. Ezgi Adıgüzel. Gözde Erdem. Melike Akın. Melike Sünnetçi. Melissa Soyyiğit. Nilay Özçalışan. Ömer Kesgin. Özge Nur Karıksız. Raziye Çorbacı. Sena Kalyoncuoğlu. Şebnem Candan. Şimal Yalçın. Türkeş Bayram. Yağmur Karasuluoğlu. Yigithan Akçay. Zena Choaibi