Sahne Tasarım ve Uygulama

Ortak Eylem Aygıtı: Hasköy
İstaç işbirliği ile

Buluntu Malzeme, Geri Dönüşüm
Üretim: Edirnekapı, İstaç Tesisi, İstanbul
27-30 Haziran, 2022

Kurulum: Hasköy Parkı, İstanbul
30 Haziran, 2022


Folyo Kesim ve Uygulama: Hasköy Parkı, İstanbul
1 Temmuz, 2022


Atölyeler ve Performanslar: Hasköy Parkı, İstanbul
1-2-3 Temmuz, 2022 


Ne de zormuş
Parkın içinden çıkıp gitmesi
kırmızı balonun ve ahtapotunOrtak Eylem Aygıtı: Hasköy: İnci Eviner, Barış Arman, Bilge Bal, Doğan Öztayan, Eli Bensusan, Fırat Yusuf Yılmaz, Gizem Kozanoğlu, Gülsen Şenol, Ilgın Hancıoğlu, Şafak Çatalbaş /// Ortak Eylem Aygıtı: Hasköy, özgürleştirici bir varoluş imkanı, disiplinler-aşırı bir sanatsal araştırma metodunun pilot çalışması, Biz olmanın farklı formlarını deneyimlemeyi amaçlayan katılımcı bir sanat projesi. Hasköy Parkı’nda üç gün boyunca çağdaş sanat pratikleri, akademi ve toplumu bir araya getiren, kültürel ve politik her tür ayrımı aşan, neşeli ve geçici bir birliktelik. Eğitim, sergileme, performans ve küratörlük pratiklerini bünyesine alan ve bu alanlar arasındaki sınırları genişleten, kolektif ve katılımcı, yaratıcı sanat formları. 

///

Ortak Eylem Aygıtı: Hasköy hakkında:

instagram: coaction.haskoy
https://www.beyoglusenin.ist/tr/45750/INCI-EVINER-KATILIMCI-SANAT-PROJESI
https://www.khas.edu.tr/events/ortak-eylem-aygiti-haskoy
https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/sanatci-ogrencileri-ve-mahalleli-haskoyu-sanat-alanina-cevirdi-1956677

///


Ortak Eylem Aygıtı: Hasköy, katılımcı sanat projesinde kolaylaştırıcılardan biri olarak, atölyeler ve bizler kadar, parka serdiğimiz piknik yaygıları kadar, astığımız bayraklar, açtığımız pankartlar, konuştuğumuz megafonlar kadar, dizdize oturduğumuz arkadaşlık tabureleri kadar halay çekmek kadar mütevazi bir sahne de hayal ettik. Sahne, Hasköy Parkı’nda mitik bir ahtapot oldu ve üç gün boyunca biz’i kucakladı. Herkesin geçici bir ritim eşliğinde kendisi olarak yer bulabileceği dev bir tabure gibi davranan bir platform oldu: Asimetrik olarak birbiri ile ilişki kuran, 45 cm ve 45 cm yüksekliğinde 5x5m ve 3x3m’lik iki yatay yüzey. Bu yüzeyleri bir kenardan düşeyde kesen bir askı, renkli bir profil.

Sahne, İstaç, Geri Dönüşüm Atölyesi’nde buluntu/çıkma malzeme kullanılarak kurumun Edirnekapı’daki ahşap ve metal atölyelerinde üretildi. Beş parça halinde Hasköy Parkı’na taşındı ve kuruldu. Sahnenin dört gün boyunca inşası, deneyim olarak kolektif ve geçici bir varoluşun başlıbaşına bir provası oldu. Performatif bir eyleme dönüştü. Günde yaklaşık (sabah 07.00-akşam 17.00) 10 saat birlikte üretmek üzere aynı zaman ve mekanı paylaştığım işçiler, birer arkadaşa dönüştü. Ben de onlar için bir yabancı değil bir arkadaş oldum. Dört gün sonunda çekinmeden, ürkmeden sahneye çıkıldı, Hasköy şiiri okundu, sahnenin etrafında toplanıldı ve alkışlanıldı ve şantiye ortamında kedi maskesi takıldı. Bizi bir araya getiren şey, kolektif üretmek oldu, bir sahneyi.  
///


Hasköy Parkı’nda kolektif deneyim araçlarından biri olarak Sahne!
Tıpkı arkadaşlık tabureleri, piknik yaygıları gibi.


///

Arkadaşlık taburesi Hasköy Parkı’nda!
Dizdize oturmak! Arkadaş olmak!